X
تبلیغات
رایتل

دنیایی به نام «من»

چهار اشتباه رایج در روایت وقایع عاشورا

گرچه همه ما به عاشورا و امام حسین و اینها ارادت داریم ولی دونستن حقیقت و خرافه زدایی چیزی از قداست اونها کم نمیکنه بلکه باعث میشه راه سو استفاده و پیاز داغ این قضیه رو زیاد کردن رو از افرادی که به هر قیمتی میخوان آدمو گریه بندازن یا احساسی کنن بعدم وسطش چرت و پرتهای خودشونو به آدم بخورونن میگیره.

این تحقیق هم حاصل تحقیقات یه روحانیه که خود این حکومت هم بارها مهر تایید بهشون زده. نه یه خارجی یا یه آدم لاییک و بی خدا.

اشتباه اول:   اوج عزاداری امام حسین(ع) ده روز اول ماه محرم الحرام است. بین سخنرانان و مداحان، مشهور است که هر شب را به یکی از شهدای کربلا اختصاص دهند؛ مثلاً شب سوم برای حضرت رقیه و شب هفتم را برای حضرت علی اصغر(ع) سوگواری می کنند و تاسوعا را نیز به حضرت عباس(ع) اختصاص می دهند. همین قرار داد بین مداحان و منبری ها باعث شده است که عده ای گمان کنند، حضرت رقیه روز سوم محرم به شهادت رسیده است و از همه بدتر اینکه گمان می کنندحضرت ابالفضل(ع) در روز تاسوعا به شهادت رسیده است.

اما حقیقت این است که تمام شهدای کربلا در روز عاشورا به شهادت رسیده اند و حضرات اباالفضل، علی اکبر و علی اصغر همه قبل از امام حسین(ع) و در روز عاشورا در پیکار با سپاه عمر سعد کشته شده اند. حضرت رقیه(س) نیز پس از شهادت پدرش در شام از دنیا رفته است.

اشتباه دوم:   باور عمومی این است که حضرت حسین بن علی(ع) و اهل بیت و اصحابش سه شبانه روز آب ننوشیدند و سپس تشنه کام به مقابله با دشمن رفته اند؛ اما حقیقت این است که عمر سعد سه روز قبل از عاشورا عمروبن حجاج را با پانصد سوار فرستاد تا کنار شریعه فرود آیند و میان یاران حسین و آب فاصله اندازند. اما این به این معنی نیست که هیچ ذخیره آبی در خیمه ها نبوده است.

در کتاب ارشاد نوشته شیخ مفید(ره) آمده است: « در شب عاشورا زینب...دست بر گریبان برده...و بیهوش بر زمین افتاد. حسین(ع) برخاسته آب بر روی خواهر پاشید و...» این نقل معتبر نشان می دهد که تا شب عاشورا هنوز آب در خیمه ها بوده واصل تشنه کامی به روز عاشورا، گرمی هوا و شدت مبارزه مربوط است.

شیخ عباس قمی(ره) در منتهی الامال می گوید: «شب عاشورا امام حسین(ع)، حضرت علی اکبر(ع)را با سی سوار و بیست پیاده فرستاد که چند مشک آب آورند و اهل بیت و اصحاب خود را فرمود که از این آب بیاشامید، آخر توشه شماست و وضو بسازید و غسل کنید.»

اشتباه سوم:  یکی از معروف ترین تحریف ها ماجرای حضرت لیلی مادر حضرت علی اکبر(ع) است وچه روضه ها که در این زمینه خوانده نمی شود؛ در روضه ها ذکر می شود که حضرت علی اکبر قبل از رفتن به میدان با مادرش چه نجواهایی می کرد، یا اینکه حضرت لیلی در خیمه ها رفته و در آنجا دعا کرده که خداوند حضرت علی اکبر را سالم برگرداند که متأسفانه این موضوع محور بعضی تعزیه ها نیز شده است.

اما حقیقت این است که اصلاً لیلایی در کربلا نبوده است؛ البته لیلی مادر حضرت علی اکبر(ع) هست؛ اما حتی یک مورخ هم به حضور آن حضرت در کربلا و روز عاشورا گواهی نمی دهد. (به نقل از حماسه حسینی،جلد۱،مرتضی مطهری)

اشتباه چهارم:  مطلب بعدی مربوط به حضرت علی اکبر(ع) این است که آن حضرت قبل از رفتن به معرکه جنگ از پدر رخصت خواست و آن حضرت اذن میدان نداده اند و مثلاً فرموده اند که تو هنوز جوانی و حیف است که از دست بروی و چه اشعار و تعزیه ها که پیرامون آن نساخته ایم؛ اما حقیقت این است که تمام مورخین نوشته اند، هر کس از امام حسین(ع) اذن میدان می خواست، اگر می شد حضرت برایشان عذری می آورد ولی در مورد جناب علی اکبر گفته اند: «فاستأذن اباه،فأذن له» یعنی تا اجازه خواست گفت برو.

منبع: حماسه حسینی، جلد۱، استاد شهید مرتضی مطهری.

نظرات (4)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نوشته: عقیله از [ ایران ]
حالا اینا ک نوشتی خوباشه ک بعضیاش شاید از خیلی وقت پیش جا افتاده . من همین چند روز پیش ی چیزی شنیدم ک دیگه واقعا داغان کننده بود نمیدونم واقعا اینا رو از کجا میارن این مداحا یارو میگفت امام حسین وقتی ک میخواست ب جنگ بره هر پیراهنی ک براش آوردن را پاره پاره کرد و گفت برای اینه ک برای غنیمت ب این لباس کسی رغبت نداشته باشه والا من ک اینو تا حالاو نشنیده بودم و خیلی چیزای دیگه ک هر سال ب قبلیا اضافه میکنن واسه بازارگرمی کار خودشون..‌.
پنج‌شنبه 22 مهر 1395 ساعت 22:12
امتیاز: 0 0
پاسخ:
دیگه اونم یچی میگه که کسی نشنیده باشه! باید حرفش جدید باشه تا مشتری خوشش بیاد دیگه.
نوشته: نیلوفر از [ آلمان ]
١- زاویه م کجا بودممد. واقعا این اتفاق افتاده و اخیرا فتوا صادر شده در مورد کسانى که پایان نامه شونو میدن بیرون کار بشه و اینا خدا رو شکر که ما جزو اون دسته نیستیم
٢- و اما قضیه مورخ و قصابجونم براتون بگه که
منظورم همین جریان ریچارد فراى بود که روزى از جلو یک قصابى رد میشده که کنارشم یک آرایشگاه بوده
چشاتو درویش کن باو آرایشگاهش مردونه س
خلاصه یه موتوریه میاد و موتورشو میزاره جلو مغازه قصابى که بره آرایشگاه
قصابه هم شاکى میشه که قراره براش گوشت بیارن و این موتور مزاحمه
موتورى هم میگه کارش زود تموم میشه
خلاصه جناب فراى وسط درگیرى میره
یک ساعت بعدش که برمیگرده مى.بینه موروریه مرده
وقتى میپرسه جریان چیه میگنش قضیه ناموسى بوده و این جوون مزاحم ناموس قصاب شده و اونم کشتتش
فراى هم اینجورى میشه و تا مدتها دیگه دور تاریخ رو خط میکشه که اعتمادى بهش نیست
قصه ما به سر. رسید کلاغه به خونه ش نرسید
٣- کشتمت اگر بگى شنیده بودیش
پنج‌شنبه 22 مهر 1395 ساعت 06:58
امتیاز: 0 0
پاسخ:
1نه بابا! کنتور نمیندازه که نشستن یه فتوایی هم میدن دیگه
2 خوب کاری کرده! آدم عاقل باس دور تاریخو کلا خط بکشه! منم واس همین دور تاریخور خط کشیدم دیگه
3 نه خداییش نشنیده بودم
نوشته: نیلوفر از [ آلمان ]
یاد یک بخشى از دور همى افتادم که مهران مدیرى مى گفت آدما بیشتر به این خاطر دروغ میگن که وقتى راستشو میگن کسى بهشون توجه نمیکنه
این دروغها و حواشى و اغراق ها رو هم خیلیاشو خود همین آخوند دو زاریا ساختن و به خوردمون دادن
چون دیگه بعد ١٤٠٠ سال همه چى گفته شده و هرقدر هم جریان جالب و اکشن و اینا باشه با این همه تکرار کسل کننده میشه و کسى دیگه توجه نمیکنه به طرف
بالاخره محرم و صفر هم که نباشه خو یک عده واقعا حرفى براى گفتن ندارن و باید برن صدور فتوا براى پایان نامه نویسى و اینا
تازه شما فکر کن اخبار یک ربع پیشم یک مقدار یک کلاغ چل کلاغ میشه و دچار تغییر و گاهى بحران میشه
این که دیگه جاى خود داره
یاد اون مورخ افتادم و قضیه قصاب و ...
خلاصه شوما که تاریخ خوندى که آموزش و پرورشم استخدامت نمیکنه و ثبت نام هم که نکردى اینا رو خودت بهتر میدونى دیگه
چهارشنبه 21 مهر 1395 ساعت 14:52
امتیاز: 0 0
پاسخ:
آره دیگه به هر قیمتی شده میخوان تو رو احساسی کنن تا جوونا به سمت اسلام عزیز کشیده بشن! حالا راست دروغ هر چی.یه فلسفه خیلی جالبی هم دارن که میگن هدف وسیله رو توجیح میکنه! تو هدفت خیر باشه دیگه بقیه اش مهم نیست. هر کار دوس داری بکن.
تو کلا هر چیزی رو از زاویه پایان نامه میبینی نه؟
مورخ و قضیه قصابم میگفتی برامون استاد این چه وضعشه جدیدا زیاد دل به منبرا نمیدی میپیچونیا
دقیقا! ثبت نامم که نکردمو هیچی دیگه
السلام علیک یا حسین ابن علی(ع)
ایام سوگواری ماه خونین محرم رو بر شما تسلیت عرض میکنم...
علی یار و یاورتون
اگه خواستید یه سری بزنید
6518
سه‌شنبه 20 مهر 1395 ساعت 17:06
امتیاز: 0 0