X
تبلیغات
رایتل

دنیایی به نام «من»

حرف حساب

ایرانی ها بیایید یک شبه خوشبخت شویم! 

ما ایرانیان از فقر و بدبختی رنج می بریم. این را من نمی گویم پای صحبت هر ایرانی که می نشینی از زمین و زمان شاکیست که هر سال دریغ از پارسال. می نالد و راه خلاص می جوید. و جالب اینجاست که راه حل همه این ها را هم درآمد بیشتر می داند. اگر درآمدم و حقوقم بیشتر بود آنگاه ... اما گاهی فکر می کنم ما از فقر مادی و درآمدی به فلاکت دچار نشدیم بلکه از فقر فکری-فرهنگی-رفتاری در عذابیم. 5 پیشنهاد وجود دارد که یک شبه می تواند، سطح بالاتری از خوشبختی را برای همه ما فراهم کند. 


1. فقر و فلاکت یعنی اینکه در طبیعت خودمان آشغال بریزیم و از تمیزی طبیعت و خیابان های کشورهای دیگر تعریف کنیم. 

خوشبختی یعنی از همین امشب، هیچگونه آشغالی در خیایان، ساحل، دریا و جنگل نریزیم. بدین ترتیب هزینه های پاکسازی به شدت کاهش پیدا می کند و معادل آن هزینه ها را می شود در امور توسعه ای (و نه نگهداشت) خرج کرد و یا دست کم شهر تمیزتری خواهیم داشت و حسرت تمیزی شهرهای خارجی را نخواهیم خورد.


2. فقر و فلاکت یعنی روزانه بیشتر از متوسط دنیا آب، نان و انرژی را مصرف می کنیم و هدر می دهیم. هر کس نداند فکر می کند که ما پول دارترین مردم دنیاییم. اما ما به ریال ریال آنچه هدر می دهیم احتیاج داریم. طبق یک محاسبه هدر رفت آب و نان در ایران معادل 114 تن طلا می باشد. می بینید ما در عین ثروتمندی، فقیریم. ثروت داریم اما خوشبخت نیستیم.  

خوشبختی یعنی از همین امشب، هر ایرانی یک لیتر آب کمتر مصرف کند، نان را گرامی تر بدارد و از هدر رفت انرژی به هر شکلی جلوگیری کند. 


3. فقر یعنی میلیاردها تومان خرج میکنیم نذری بدهیم و در پایان آرزوی شفای بیماری را داریم که برای نداشتن پول درمان میمیرد.

خوشبختی یعنی از همین امشب، بیاییم برای یکسال، سفره و نذری و مراسم های اینچنینی را بگذاریم کنار و هزینه آن را تخصیص دهیم به صندوق های نیکوکاری که به درمان بیماران می پردازند. اگر هم نذری و سفره داریم، تمام (تاکید می کنم تمام) غذای آن را به نیازمندان بدهیم و نه اینکه به دوست و آشنا و همسایه ای که از ما سیرترند.


4. فقر یعنی اینکه روزانه ساعتها وقت مان را در شبکه های اجتماعی می گذارنیم و بخشی از آن را صرف فرو کردن دماغ مان در زندگی خصوصی دیگران می کنیم و بخشی دیگر را صرف فحش دادن در صفحه این بازیگر و آن ورزشکار. یعنی بطالت محض! و بعد آنگاه پشت چراغ قرمز تحمل پنج ثانیه توقف و تعلل دیگران را نداریم انگار که مهم ترین آدم روی زمین هستیم.

خوشبختی یعنی اینکه از زمان هایی که به بطالت می گذارنیم بکاهیم، فحش ندهیم و فراموش کنیم که مهم ترین آدم روی زمین هستیم و وقتی پشت فرمان ماشین مان می نشینیم، آرام، صبور و مهربانی را تجربه کنیم. 


5. فقر یعنی اینکه کتابخانه ات کوچک تر از یخچالت باشد. فقر یعنی اینکه با هزینه پیتزا مشکل نداشته باشی اما برای هزینه یک کتاب دل درد بگیری.

خوشبختی یعنی اینکه از همین امشب تنها پنج درصد از هزینه غذایمان را بگذاریم کنار و کتاب بخریم. کسانی که کتاب می خوانند کمتر به دیگران فحش می دهند. بیشتر با دیگران همدلی پیدا می کنند. دیگران را کمتر به بی شعوری متهم می کنند و در نهایت هم خود آرامش بیشتری دارند و هم دیگران در کنار آنان خوشبخت ترند.


بخش بزرگی از رفاه و خوشبختی حاصل توسعه یافتگی است. اما توسعه یافتگی زمان بر است. ولی برخی از کارها هست که اگر همین الان شروع کنیم نتیجه آن دو ساعت بعد (و نه دو نسل بعد) نمایان می شود. اگر پول نذری هایمان را بدهیم به بیماران، اگر به دیگران فحش ندهیم، اگر آشغال نریزیم و اگر ... اگر بخواهیم که خوشبخت باشیم. 

خدا با ملتی است که می خواهد تغییر کند و تصمیم گرفته است که خوشبخت باشد. 


مجتبی لشکربلوکی، معلم دانشگاه

شبکه استراتژیست

آدرس تلگرام: @Dr_Lashkarbolouki 

نظرات (3)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نوشته: sona2r از [ نامشخص ]
پنج‌شنبه 11 شهریور 1395 ساعت 11:53
امتیاز: 0 0
پاسخ:
نوشته: نیلوفر از [ آلمان ]
اههههه عجب ذوقى کور شد از من
هععععى داشتم میخوندم و هعععى کیف میکردم و هعععى بهت افتخار میکردم بابت این نوشته عالى
تهش دیدم کس دیگرى نوشته
در هر صورت دمش گرم
خیلى عالى بود

+ این روزها به شدت در حال حرص خوردنم؛ بس که از این موارد دیده ام به خصوص در مورد هدر دادن انرژى و ..
پنج‌شنبه 7 مرداد 1395 ساعت 07:47
امتیاز: 0 0
پاسخ:

به توام میگن دوست؟! یعنی بعدش دیگه افتخار نکردی؟! بیا یکی به ما افتخار کرد اونم تا نصفه
این جملات و این طرز فکر چیزی بود که خیلی وقتها خودم میخواستم بنویسم ولی دیدم این خیلی مفید و مختصر همه رو قشنگ گفته. منم تمببببل دیگه گفتم همین که این گفت
ولی خیلی قشنگ گفته. همه این کارا چیزاییه که یخ شبه میشه نتیجه اش رو دید. امیدوارم زنده باشیم ببینیم مام اونورکی رفتیم.
سلام علیکم ، میخوام بگم اگه دوست داری به وبلاگم سر بزن ، موفق باشید ، خداحافظ
این آدرس وبلاگم :
islamgod.loxblog.com
چهارشنبه 6 مرداد 1395 ساعت 11:28
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام علیکم برادر. سر زدیم داداش. منکه وبلاگ خون نیستم ولی این موضوعاتم زیاد تو اینترست ما نیست! به هر حال خوشحالمون کردی.